ProEnglish – kustība ASV par angļu valodas lomas nostiprināšanu

united kingdom marching band

Photo by David Jakab on Pexels.com

ASV pieņemas spēkā kustība par angļu valodas kā oficiālās valodas apstiprināšanu federālā līmenī, jo tas veicinātu nācijas saliedētību.

Valoda ir svarīgs vienojošs elements

Angļu valodas oficiālā statusa nostiprināšanu un lietošanu visos valdības dokumentos un publiskajā saziņā virza sabiedriskā kustība “ProEnglish”. Līdz šim angļu valodas kā oficiālās valodas statuss ir juridiski apstiprināts 32 štatos ar likumu vai konstitūcijas labojumu. Mičigana ir pēdējā pavalsts, kurā angļu valoda ieguvusi oficiālās valodas statusu un jālieto visos publiskajos dokumentos, lai gan kāda pavalsts iestāde vai federālās valdības vietējā nodaļa var drukāt oficiālos dokumentus gan angļu, gan citā valodā. “Tas ir svarīgi vienotības stiprināšanai mūsu pavalstī, jo tagad likumā ir nostiprināta reālā situācija,” skaidro Mičiganas štata likumdevējas sapulces deputāts, republikānis Lī Četfīlds. Kustība “ProEnglish” par savu uzdevumu uzskata angļu valodas vēsturiskās lomas kā kopējas, vienojošas valodas aizstāvēšanu, cenšoties pārliecināt likumdevējus apstiprināt angļu valodu kā oficiālo valodu visos valdības līmeņos, atzīmē tīmekļa ziņu vietne “WorldNetDaily”. Kustības aktīvisti pauž cerību, ka līdzīgs likums šogad varētu tikt pieņemts Republikāņu partijas kontrolētajā Pārstāvju palātā.

ASV valsts līmenī nav oficiālās valodas

Federālajā līmenī ASV nav oficiālās valodas, taču 32 ASV pavalstīs ir pieņemti likumi, piešķirot angļu valodai oficiālu statusu. No 50 štatiem 30 pavalstīs angļu valoda ir vienīgā oficiālā valoda. Havaju salās oficiālais statuss ir angļu un havajiešu valodai, bet Aļaskā līdz ar angļu valodu oficiālais statuss ir arī vairākiem desmitiem vietējo valodu. Angļu valoda ir viena no oficiālajām valodām visās ASV teritorijās. Puertoriko oficiāls statuss ir angļu un spāņu valodai. Guamā atzīta ir angļu un vietējā valoda čamoro, Amerikāņu Samoa – angļu un samoiešu valoda. Angļu valoda tiek lietota visos oficiālajos dokumentos, bet likums nosaka, ka daļai informācijas, piemēram, vēlēšanu zīmēm, jābūt arī valodā, kādā runā lielāks skaits vietējo iedzīvotāju. ASV visās skolās, tajā skaitā tajās, kur mācības norit vēl kādā valodā, paredzētas angļu valodas stundas.

Avots LA.  Visu rakstu lasīt šeit.

Leave a Reply